Czym jest niewymienny token i skąd się bierze jego popularność?

Cyfrowe wartości. Czym jest niewymienny token i skąd się bierze jego popularność?

Jesteśmy aktualnie świadkami wielu zmian w sferze cyfrowej, jedną z nich jest zwiększająca się popularność technologii NFT. Wzmianki o niewymienialnych tokenach pojawiały się już w 2012 roku. Ich popularność zaczęła rosnąć jednak dopiero w 2017 roku, a cztery lata później stały się one jednym z elementów technologii Blockchain. Czym są niewymienialne tokeny? Skąd się wzięły i dlaczego zyskują coraz większe zainteresowanie?

 

NFT, czyli unikalna cyfrowa wartość

Naturalna ewolucja kryptowalut, które są dziś jednym z elementów inwestycyjnych na giełdzie światowej, doprowadziła do tego, że na rynku zaczęły pojawiać się „coiny”. Każdy z coinów ma własną wartość, ale to właśnie wartość niewymiennych tokenów od 2021 roku wciąż rośnie.

 

Obecnie NFT dominuje w świecie handlu, sztuki i rozrywki. Niewymienny token, czyli Non-Fungible Token, to unikalna technologia, która oparta jest o Blockchain – rejestr danych, które mogą być bezpiecznie współużytkowane; można je przy tym bardzo łatwo zbierać, integrować, a także udostępniać. Każdy token NFT ma ograniczoną ilość, oznacza to, że każdy na swój sposób jest unikalny i oryginalny.

 

NFT to nic innego jak rodzaj tokena kryptograficznego. Może być sztuką, rozrywką, przedmiotem z gry, awatarem, czy licencją. W wielu przypadkach służy również do tworzenia unikalnej tożsamości cyfrowej. Z racji tego, że nie ma drugiego takiego samego tokena, NFT może być również certyfikatem, który potwierdza regułę autentyczności. Tokenów NFT nie można kopiować. Nie są one też wymienne i stanowią całkowitą cyfrową własnością danej osoby (posiadacza). Mamy tu zatem do czynienia z niepowtarzalnym aktywem kolekcjonerskim. W odróżnieniu od kryptowalut NFT istnieją jedynie w pojedynczych kopiach.

 

Wirtualne nieruchomości – jak działa NFT?

Duże zainteresowanie omawianą technologią widać zarówno wśród programistów, jak i w wielu innych sektorach gospodarki. Co ciekawe, NFT mogą służyć jako wirtualne odpowiedniki przedmiotów materialnych i niematerialnych. Od początku swojej kariery niewymienne tokeny przeszły wiele zmian – ale na tym nie koniec. Obecnie możemy spotkać się z wieloma różnymi standardami, które pozwalają na tworzenie i wydawanie NFT – np. ERC-20, ERC-777, czy ERC-1155. Mogą być one wykorzystywane do tworzenia wirtualnych nieruchomości i innych tego typu aktywów.

 

NFT jako cyfrowa wartość, może być kupowana, sprzedawana lub wymieniana (w postaci pojedynczych aktywów). Koniecznie musi mieć cyfrowy zapis, który deklaruje istnienie tylko jednego egzemplarza danego pliku. Inwestor decydujący się na zakup niewymiennego tokena staje się tym samym jego jedynym właścicielem.

 

Od 2021 roku obserwujemy zwiększające się zainteresowanie tokenami NFT. Rośnie liczba ofert powiązanych z tą technologią, stąd też wniosek, że już teraz wydaje się ona być dobrym sposobem na inwestycję i potencjalny zarobek. Każdy niewymienny token jest unikatowy i niepowtarzalny, a wszystko, co unikatowe, jest tym samym więcej warte. Tak wartościowa waluta kolekcjonerska nie mogła umknąć najbardziej zaprawionym w boju Inwestorom. Według opinii NFT może być dobrą inwestycją w przyszłość. Nie jest to jednak rzecz materialna, a jedynie cyfrowy twór, którego nie dotyczą prawa autorskie. Jak więc można na nim zarobić?

 

NFT – model crowdfundingowy

W odróżnieniu od kryptowalut, które pod względem wartości, są sobie równe – NFT mogą być różne. Odmienna wartość sprawia, że tokeny nie mogą być wymieniane – stąd właśnie nazwa „niewymienne”. Istnieje jednak możliwość, aby NFT sprzedawać na rynku wtórnym.

 

Technologia NFT, jako dowód autentyczności, może różnić się ceną. Niektóre tokeny mogą osiągać sumy rzędu nawet kilkudziesięciu miliardów dolarów. Wszystko jednak zależy od takich czynników jak: marka, unikalność danego tokena, czy rynek. Najchętniej kupowane tokeny NFT to te, które mają wartość kolekcjonerską. Aby nabyć taki kryptograficzny twór, wcale nie trzeba być posiadaczem dużej sumy pieniędzy, ponieważ rozpiętość cenowa w tym zakresie jest niezwykle zróżnicowana. W sektorze nieruchomości NFT może być rozwiązaniem dla tych osób, które planują np. realizować inwestycje w modelu crowdfundingowym.

 

Crowdfunding to termin, który odnosi się do grupowego inwestowania w nieruchomości. Wspólne inwestowanie w nieruchomości to pomysł zaczerpnięty ze Stanów Zjednoczonych, czyli kolebki wielu ciekawych rozwiązań biznesowych. Model ten stosowany jest przez grupy indywidualnych inwestorów, którzy łączą się za pomocą wirtualnych platform do inwestowania społecznościowego. Mogą z niego korzystać te osoby, które nie mają wystarczających środków na prowadzenie samodzielnej inwestycji, jednak mają pewien kapitał i zastanawiają się nad tym, jak zapewnić sobie pasywne źródło dochodu. Procedura wyboru, finansowania oraz inwestowania w nieruchomości odbywa się tutaj drogą internetową – warto jednak zaznaczyć, że proces ten jest finalnie bezpieczny.

 

Tokenizacja to łatwy sposób na zdecentralizowaną sprzedaż nieruchomości. Jest przy tym niezwykle elastyczna i co ważne… tania. Nabywca tokenów staje się pośrednim współwłaścicielem pewnej części nieruchomości – token może służyć jako prawo Inwestora do podejmowania decyzji związanych z daną nieruchomością. Co więcej, Inwestor może również wymieniać swoje udziały w spółce na takie tokeny. W modelu crowdfundingowym NFT może być jednym ze sposobów emisji i płatności.

 

Czy warto inwestować w wirtualne tokeny?

Pomimo tego, że popularność NFT wciąż rośnie, a rynek coinsów wykazuje się nieustannym rozwojem, wciąż wiąże się on z ogromnym ryzykiem. Dlatego w kwestii inwestowania najważniejszym czynnikiem decyzyjnym powinna być wiarygodność niewymiennego tokenu. Duże znaczenie dla początkujących Inwestorów, którzy chcą powiązać swoją przyszłość z wirtualnymi walutami, mają odpowiednie badania oraz zbadanie rynku. Bezpieczeństwo cyfrowe to temat, który powinien towarzyszyć im nie tylko podczas przeglądania ofert nieruchomości.

 

NFT jest nie tylko szansą dla artystów, ale może też przynieść spore korzyści przedstawicielom wielu innych branż. Nie jest jednak do końca powiedziane, jaka będzie przyszłość tej technologii. Rynek nieustannie się zmienia, a z tą dynamiką zmian łączy się również pewne ryzyko – wirtualne aktywa mogą być częstym celem hakerów bądź osób podszywających się pod autorów NFT.

 

Jeżeli interesujesz się tematem NFT i chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z tokenami kryptograficznymi, musisz być świadom tego ryzyka. Radzimy, abyś w najpierw zapoznał się z metodą funkcjonowania tego rynku i przetestował go poprzez zainwestowanie niewielkiej kwoty.

 

Na chwilę obecną ciężko jest nam stwierdzić, jak potoczy się przyszłość NFT pod względem rynku nieruchomości. Czy odegra tu kluczową rolę dla marketingu nieruchomości? Sprawi, że potencjalni nabywcy będą bardziej angażować się w działania inwestycyjne? A może całkowicie zrewolucjonizuje światowy rynek? Jedno jest pewne, Deweloperzy i Inwestorzy nie zaprzestają w działaniach i nieustannie starają się docierać do odbiorców na różne sposoby – również za sprawą wirtualnych rozwiązań.

 

Technologia w dzisiejszym świecie ma ogromne znaczenie dla biznesu. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat wirtualnych tokenów oraz czy i jakie mogą mieć znaczenie dla rynku nieruchomości – zapraszamy do kontaktu 😄