Czym się kierować przy zakupie nieruchomości?

zakup nieruchomości

Decyzja o zakupie nieruchomości nie jest łatwym zadaniem, ponieważ mieszkanie lub dom, w który inwestujemy, ma służyć nam przez wiele, wiele lat. Dlatego przed wyborem odpowiedniej nieruchomości warto byłoby wcześniej się nad tym dokładnie zastanowić oraz uwzględnić swoje wszystkie potrzeby i oczekiwania. Niektórzy z nas stanęli już przed takim wyborem, część jest w trakcie podejmowania decyzji, a jeszcze inni będą musieli się z taką decyzją zmierzyć w przyszłości. Sprawdź, czym należy się kierować podczas zakupu mieszkania lub domu oraz na jakie pytania trzeba sobie odpowiedzieć przed kupnem danej nieruchomości?

Od czego zacząć?

Przed zakupem mieszkania, każda osoba powinna zadać sobie kilka pytań i na nie odpowiedzieć. Do tych najważniejszych, które powinno się uwzględnić podczas podejmowania decyzji o zakupie mieszkania lub domu należą:

  • Jakie środki pieniężne możesz przeznaczyć na kupno nieruchomości? – zanim zdecydujesz się na wybór mieszkania/domu weź pod uwagę, ile pieniędzy możesz przeznaczyć na jego zakup. Najlepiej będzie, jeśli na początku poszukiwań mieszkania/domu spotkasz się z osobą, która przedstawi Ci atrakcyjne oferty nieruchomości. Co więcej, uwzględnij przy tym również dodatkowe koszty, które będą związane z nieruchomością, na przykład takie, które powiązane są z taxą notarialną.
  • Jakiej wielkości mieszkania/domu potrzebujesz? – podczas szukanej nieruchomości weź pod uwagę nie tylko swoją obecną sytuację, ale przede wszystkim myśl przyszłościowo. Mieszkanie lub dom jest inwestycją na lata. Dlatego warto wcześniej pomyśleć nad tym, jaka powinna być powierzchnia kupowanej nieruchomości i jaka ilość pomieszczeń się w niej znajduje.

Na jakie czynniki powinno zwrócić się uwagę kupując mieszkanie lub dom?

Takich czynników, które wpływają na zakup nieruchomości, jest bardzo wiele i długo byłoby je wymieniać. Dlatego poniżej przedstawię tylko te, które względem mnie są najważniejsze.

  • Jednym z czynników, który wpływa na decyzję o zakupie nieruchomości, jest lokalizacja. A to dlatego, że wpływa ona na codzienny komfort mieszkańców. Lokalizacja odpowiada w szczególności za część komunikacyjną. Jednak nie chodzi tutaj tylko o dojazd do centrum miasta lub pobliskich miejscowości, ale również chodzi tutaj o aspekt dostępności do obiektów takich jak szkoły, sklepy, punkty opieki medycznej czy też innych placówek.
  • Kolejnym z czynników, jaki powinno się wziąć pod uwagę przed zakupem domu/mieszkania jest jego ustawność. Powinieneś w tym przypadku pomyśleć nad tym, czy będziesz w stanie odpowiednio urządzić pomieszczenia, które znajdują się w mieszkaniu.
  • Jeśli chodzi o mieszkania w blokach, to powinno tutaj wziąć się pod uwagę to, na którym piętrze chciałoby się mieszkać. Na wyższych piętrach można podziwiać zza okna ładne widoki, natomiast na tych niższych nie trzeba męczyć się wchodzeniem po schodach, jeżeli wewnątrz budynku nie ma windy lub jest chwilowa jej awaria.
  • Następnym powodem, który powinno uwzględnić się podczas zakupu nieruchomości, są opłaty. Cena mieszkania lub domu to nie ostatni wydatek, jaki trzeba będzie ponieść. Dlatego przed zakupem nieruchomości powinieneś określić, czy wysokość takich opłat będzie mieściła się w Twoim comiesięcznym budżecie.

Gdzie szukać ofert nieruchomości?

Internet to najpopularniejsze i najskuteczniejsze źródło pozyskiwania informacji. Dlatego ofert nieruchomości można poszukiwać przede wszystkim na serwisach ogłoszeniowych, na stronach internetowych deweloperów czy też portalach społecznościowych.